Saksafon fiyatları,Saksafon,Saxaphone,Jazz,Saksafon dersleri,Saksafon solo
3 sene önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Nota ve Anahtar

Nota: Müziği yazı ile ifade etmede kullanılan araçlardır. Her nota, müzikte karşılık geldiği sesin uzunluğu ve temel frekansını gösterir. Sembolleri porte üzerinde çizgisi ya da aralık üzerinde farklı yerlere, değişik şekillerde yazılır. Notalar ve Harf karşılıkları: Do (C), Re(D), Mi(E), Fa(F), Sol(G), La(A), Si(B)

 

Porte: 5çizgi ve 4 aralıktan oluşan bir şekildir. Notalar bu şeklin üzerine yazılır. Şekil üzerindeki her çizgi ve boşluğun piyanoda bir beyaz tuş karşılığı bulunur.

Anahtar: Portenin en başına koyulan, notaların isimlendirilmesi ve okunabilmesi için gerekli olan işaretlere verilen isimdir. Tiz ve Bas Nota Anahtarları sıklıkla kullanılır.

Sol Anahtarı( Tiz Nota Anahtarı ve G Anahtarı): Bu anahtar, portenin ikinci çizgisinden başlar. İnce sesleri göstermeye yarar.

 

Sol anahtarı, G yani Sol notasından başlar ve yeniden sol notasına gelindiğinde portede notanın yazılacağı yer biter. Bu durumda porte dışına ek çizgiler çizilir.

Fa Anahtarı (Bas Nota Anahtarı): Kalın sesleri göstermekte kullanılan bu anahtarın, portede 3 ya da 4. çizgiden başlayan iki çeşidi bulunur. Piyanoda sol el eşlikleri ile kontrbas ve viyolonsel partisyonları Fa Anahtarında yazılır. Fa anahtarında notalar fa notasına göre yerleştirilir.

Büyük porte (teorik porte) 11 çizgiden oluşur. Ortadaki çizgi kaldırıldığında iki porte elde edilir.

Şeklin ortasında yer olan c notası büyük portede orta çizgiye denk gelir ve “Orta C” olarak adlandırılır.

Do Anahtarı: Portenin 1, 2, 3 ve 4. çizgilerinden başlayarak yazılan dört çeşit Do anahtarı bulunur. Anahtarın ortasındaki birleşim yerindeki çizgiye DO notası yazılır. Diğer notalar bu notaya göre yerleştirilir.

 

 

http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/dzone_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/blinklist_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/sphinn_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/mixx_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/jamespot_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/meneame_48.png

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Yazar : bakkalgrup
Benzer Yazılar
Yorumlar


Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
BU KONULARA DA GÖZ ATABİLİRSİNclose
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print