Saksafon fiyatları,Saksafon,Saxaphone,Jazz,Saksafon dersleri,Saksafon solo
4 sene önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Ağızlık ve Kamış

Saksafon Ağızlık (Bek)

 

Ağızlıklar kauçuk, plastik, metal, bakalit ve daha nadir olarak tahta ve cam gibi değişik ham maddelerden yapılırlar. İyi bir saksafondan iyi ses çıkartabilmek için iyi bir ağızlık ve iyi bir kamışa ihtiyaç vardır. Ağızlığın hangi maddeden yapılmış olduğu, çıkan sesi etkiler. Örneğin metaller daha sert ses verirken, bakalit ağızlık daha yumuşak ses verir. Metal ağızlıkların plastik ağızlıklara göre daha canlı ses çıkardığı görüşü kimilerince savunulsa da tümüyle kabul görmüş bir görüş değildir. Ses tonundaki değişikliklerin ağızlıkta kullanılan maddeden değil, ağızlığın biçiminden ileri geldiğini düşünenler de vardır. klasik batı müziği saksofoncuları tarafından daha çok tercih edilen içbükey olarak oyulmuş ağızlıklar Adolphe Sax’ın tasarımına yakın olup, daha yumuşak tonlarda ses çıkarırlar. Her dudak yapısına göre farklı ağızlık alınması gerekir.

Kamışlar


Saksofon ağızlığında tek kamış kullanılır. Her saksofon türünde (alto, tenor, vb) değişik ebatta kamışlar kullanılır. Kamışlar 1 ile 6 arasinda numaralandırılmıştır. Numara arttıkça kamış kalınlaşır ve çıkan ses sertleşir. Kamış seçmek, alan kişinin çalmak istediği tarzla da ilgilidir. Buğulu ses çıkartmak için yumuşak yani numarası düşük kamış tercih edilir. Her markanın kamışının birbiriyle aynı özellikte olduğu söylenemez. Örneğin Rico’nun 3 sayili kamışı Vandoren’in 3 sayılı kamışına oranla çok daha yumuşaktır. Kamışların kullanıldıkça yumuşadığı ve özelliğini kaybettiği unutulmamalıdır. Belirli aralıklarla kamışı değiştirmek gerekmektedir.

Ağızlık ve kamışı birleştirmek için bilezik kullanılır.

http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/dzone_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/blinklist_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/sphinn_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/mixx_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/jamespot_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/meneame_48.png

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Yazar : bakkalgrup
Benzer Yazılar
Yorumlar


Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
BU KONULARA DA GÖZ ATABİLİRSİNclose
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print