Saksafon fiyatları,Saksafon,Saxaphone,Jazz,Saksafon dersleri,Saksafon solo
4 sene önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Saksafon Çeşitleri

Saksafon Çeşitleri

Değişik boyuttaki saksafonlar değişik tonlarda sesler çıkarırlar.

Soprano ile en ince sesler, alto ile orta sesler, tenor ile daha kalın sesler çıkarılır.Tenorun sesi altodan 7 ses daha kalındır.

Saksofon topluluğunun, en büyüğünden en küçüğüne on üyesi;

Kontrabas saksafon,

Bas saksafon,

Bariton saksafon,

Tenor saksafon,

C-ezgi saksafon,

Alto saksafon,

F mezzo-soprano saksafon,

Soprano saksafon,

C soprano saksafon,

Sopranino saksofon

Soprano, Alto, Tenor ile Bariton saksofonlar en çok kullanılan saksafonlardır. Aralarında ki farklar bariton ve alto saksafonların mi bemol, tenor ve soprano saksafonların ise si bemol transpoze olması dışında, ses aralıklarıdır. Saksafon ailesinin üyeleri tizden pese sıralandıklarında, tenor saksafon soprano ve altodan sonra, bariton saksafondan ise önce gelir. Soprano, alto ve tenor saksafonun 2.5 oktavlık bir ses genişliği vardır.

Soprano Saksafon

Si bemol transpozedir.

Sol anahtarında yazılır.

1960’lardan sonra caz müzikde belli ölçüde yaygınlaşmıştır. Alto, Tenor ve Bariton ile birlikte  en çok çalınan saksafonun çeşitleri arasındadır. Sesi en tiz olan saksafondur.

 

 

 

 

 

Alto Saksafon

65 cm boyunda,tek kamışlı, ses rengi örtülü, üflemeli bir çalgıdır. Saksafon ailesinin en güçlü elemanlarındandır. Ses genişliği iki oktavdan fazladır. Mi bemol transpozedir.

Saksafon çalmaya başlamak için boyut ve çalım hâkimiyeti açısından en uygun olan alto saksafondur.

Saksafon çalmaya yeni başlayanlar genellikle alto saksofondan başlayıp, deneyim kazandıktan sonra tenor ya da bariton ile çalmayı sürdürürler. Alto daha çok solo parçalarda kullanılır.Daha çok klasik batı müziğinde tercih edilir.

 

 

 

 

 

Tenor Saksafon

Tenor Saksafon uzunluğu 81 cm olan üflemeli bir çalgıdır. Ses aralığı tenor’a denk gelir. Bariton saksofona göre daha küçüktür ama onun gibi kıvrımlıdır. Notası fa anahtarı kullanılarak yazılır. Si bemol transpozedir.

Tenor saksafon, çoğunlukla caz müzikte kullanılır. saksafon ailesinin üyeleri içinde, tiz-pes ses dengesi bakımından en uygunu olması nedeniyle doğaçlamalarda ihtiyaç duyulan ifade zenginliğini karşılar.

 

 

 

 

 

Bariton Saksafon

Bariton saksofon tenor saksofona göre daha alçak tonları, alto saksafona göreyse bir oktav daha alçak tonlari çıkarabilir. Mi bemol transpozedir. Ses aralığı baritona denk gelen saksofon türü. Saksofon ailesinin en büyük olanıdır. Notası fa anahtarı kullanılarak yazılır.

 

 

 

 

 

Bas Saksafon

Dizapoyana göre duyuluşu iki sekizli ve bir büyük ikili. Si bemol transpozedir. Bas, sopranino ya da kontrabas saksafonlar günümüzde üretilse de, büyük saksafon orkestraları dışında ender olarak kullanılırlar ve daha çok özel ilgi duyanlara seslenirler

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Yorumlar


Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
BU KONULARA DA GÖZ ATABİLİRSİNclose
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print