Saksafon fiyatları,Saksafon,Saxaphone,Jazz,Saksafon dersleri,Saksafon solo
4 sene önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Saksafonun Yapısı

Saksafonun Yapısı

Saksafon ana gövde, üst kısımda bulunan boyun ya da horoz adı verilen çıkartılıp takılabilen bölüm ve ağızlık olmak üzere üç ana parçadan oluşan,  ahşap üflemeli çalgılar  ailesinden kabul edilen bir enstrümandır.

Tahta nefesli enstrümanlar arasında yer alsa da saksafon metal bir yapıya sahiptir. Saksafonlar genellikle bir alaşım olan pirinçten yapılır  ve üretimin sonraki aşamalarında vernik, altın ya da gümüş ile kaplanır. Kaplama  maddeleri saksafonun hammaddesi olan pirincin paslanmasını önler ve böylece enstrüman daha dayanıklı hale getirilmiş olur. Ayrıca çıkan sesin niteliğini olumlu yönde etkilediği gibi, enstrümana hoş bir görünüm katar.

Saksofon da  tek kamışlı ağızlık kullanılır.  Ağızlığın içi yuvarlak veya köşeli biçimde oyulmuştur. Ağızlık ve kamışı birleştirmek için bilezik kullanılır. Kamış, nefes verildiğinde onu titreşime dönüştürür.

Saksafonun gövdesinde notalara ayarlı delikler ve , ve bu delikleri açıp kapamaya yarayan bir anahtar düzeneği vardır

Saksafonun gövdesinde 12 tuş ve delik vardır. Ayrıca bir oktav üst ve alt aralıkta ses çıkartabilmeye yarayan 2 deliği daha bulunur 6 çiviye basip birakilarak gruplar halinde açilip kapatilmak suretiyle degisik tonlar elde edilir.

Ses perdelerinin altına güderi adı verilen üzeri ince zarla kaplanmış keçe yastıklar yerleştirilir. Saksafon bakırdan yapılmış bir enstrüman olduğu için güderiler çıkan sesi yumuşatır, bakır sesi gelmesini önler.

Saksafonlar eğimli bir boyna sahiptir . Soprano ve sopranino  haricindeki saksafonların alt kısmı kıvrık bir yapıdadır.

Alto Saksafon Perdeleri

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Yorumlar


Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
BU KONULARA DA GÖZ ATABİLİRSİNclose
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print