Saksafon fiyatları,Saksafon,Saxaphone,Jazz,Saksafon dersleri,Saksafon solo
4 sene önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve 3 yorum yapıldı.

Soru-Cevap

Soru-Cevap

Hangi saksafon yeni başlayan bir kişi için uygundur?

Saksafon çalmaya başlamak için boyut ve çalım hâkimiyeti açısından en uygun olan alto saksafondur. Saksafon çalmaya yeni başlayanlar genellikle alto saksafondan baslayıp, deneyim kazandıktan sonra tenor ya da bariton ile çalmayı sürdürürler.

Saksafon nasıl tutulmalıdır?

Sol el ses deliği kavrağının üst bölümünde, sağ el ses deliği kavrağının alt bölümünde olmak üzere sağ kalçaya doğru uzanan az eğimli bir biçimde tutulur. Çalgının tutuş ve güvenini sağlamak ve aynı zamanda dengeyi korumak için mutlaka askı kullanılması gerekmektedir.

Saksafon nasıl ses üretir?

Kamış takılı bek, ağza alınarak üflenir Saksafonun üzerinde 12 tuş ve delik bulunur. 6 çiviye basıp bırakılarak gruplar halinde açılıp kapatılarak havanın tireşmesi sağlanır ve bu şekilde değişik tonlar elde edilir. Sağ ve sol el baş parmakları sabit şekilde çalınır. Saksafonda sağ baş parmağın fonksiyonu dengeyi sağlamaktır. Sol baş parmak oktav perdesini kullanma görevini yerine getirir

Doğru üfleme tekniği nasıl kazanılır?

Saksafonda doğru üfleme tekniği edinebilmek için bir hoca ile çalışılması gereklidir. Saksafona yeni başlandığında ağızlık ile diyafram-nefes ve doğru ağız pozisyonu üzerine uzun ses etütleri yapılır. Saksafon uzun süre bek ve boyun ile çalışılması gereken bir enstrümandır. Bir kerede ve düz bir ses çıkartebilmek önemlidir Ne kadar çok çalarsanız o kadar çok kendinizi geliştirirsiniz.. Önemli olan çıkan sesi düz ses haline getirmek.

Nefesi nasıl kullanmak gerekir?

Ciğerleri doldurmadan diyaframdan nefes almak gerekir saksafon çalarken. Nefesinizi nekadar tutarsanız o kadar tempoda çalarsınız. Kaç ölçü çalarsanız o kadar da durmanız gerekir. Aksi halde yorulur ve bozuk ses çıkartmaya başlarsınız.

Saksafonda doğru tonu bulmak için ne yapmak gerekir?

Saksafonda en önemli şey doğru tonu yakalamaktır. Doğru tonu yakalamak için ilk edinilmesi gereken kabiliyetler ise, diyafram kullanımınefes hakimiyeti, doğru ağız pozisyonunu edinmektir.

Tüm saksafonların perdeleri aynı mıdır?

Sahip olacağınız tüm saksafonların perde sistemleri aynıdır. örneğin Alto Saksafondaki do sesini hangi pozisyonda çalıyorsak aynı şekilde tenorda de baritonda da sopranoda da aynı çalım pozisyonunda do sesini alırsınız.  Bunun arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz aynı şarkıyı aynı tondan söyleyen iki kişiden birinin sesi kulağınıza diğerine nazaran çok daha ince gelebilir bu durum saksafon türleri içinde geçerlidir. Piyano ile kıyaslayarak örneklendirecek olursak; alto mib tonunda yani pianoda do basarsanız, alto saksafonda aynı sesi elde etmek için la basmanız gerekir. Tenor saksafon, piyanodan bir ses yukarıdadır. yani do notasını re basarak elde edersiniz. O da si bemol tonundadır. perde yerleri tüm saksafonların aynıdır.          

Saksafon alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Saksafon konusunda deneyimsiz bir kişinin bu enstrümanı tek başına almaması gerekir. Saksafon satın alırken sesin parlaklığı, perdelerin kalitesi, kamış numarasına yanıt verebilmesi gibi özelliklere dikkat etmek gerekir. Saksafonun ham maddesi, ağırlığı önemlidir. Ağızlık ve kamışın kaliteli olması gerekir. Herkesin dudak yapısına göre ağızlık vardır. Hocayla birlikte alınması gerekir. Ya da internette bir hoca tarafından videolu olarak tanıtılan bir saksafonu, saksafon hocanıza sorarak alabilirsiniz. iyi bir tenor saksafon, her şeyden önce pes sesleri sorunsuzca verebilen saksafondur.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
Yorumlar
 1. umur diyor ki:

  merabalar , saksafondan genel gamlar dışında bulues ve jazz gamları pentatonik gamlar hakkında bilgi almak istiyorm, şimdiden teşekkürler

 2. volkan diyor ki:

  İkinci el saksafon hijyenik hale getirebilinir mi ? Teşekkürler.

 3. batuhan diyor ki:

  mantar kremi ne işe yarar ve ne zaman kullanılır ?Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
BU KONULARA DA GÖZ ATABİLİRSİNclose
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print