Saksafon fiyatları,Saksafon,Saxaphone,Jazz,Saksafon dersleri,Saksafon solo
4 sene önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve 6 yorum yapıldı.

Temel Müzik Terimleri

Müzik

İlkel çağlardan beri müzik varlığını sürdürmektedir. İnsanlar hislerini, düşüncelerini,  doğadan aldıklarını müzikle ifade edebilir. Müzik eserleri, doğayı, aşkı, duyguları barındıran eserlerdir.

Müzik, duygusal olarak olduğu gibi akıl ile de kavranabilen sanatsal ve bilimsel bir kavramdır. Bu özelliği ile bireyin ve toplumun duyuş ve biliş açısından durumunu belirlediği gibi, gelişim ve değişimini de sağlayan organik bir yapıdır. Sesin en güzel şekli müzik ile dile getirilir.

Ritim

Seslerin belirli bir süre içerisinde ahenkli ve düzenli sıralanmasını sağlayan unsurdur. Bir eserin ritmi, belirlenen ölçünün sayısında tek düze olmayan vuruşların düzenli birlikteliğinden oluşur.

Solfej

Kelime anlamı “okuma” olan solfej, notaları adlarıyla, sesleriyle ve süreleriyle okumaya denir.

Bona

Sesleri sadece adları ve süreleriyle okumaya “bona” adı verilir.

Vuruş

Vuruş, bir müzik eseri okurken, süreleri oranlayıp ölçülendirebilmek için uygulanan yöntemdir. Vuruş, ölçü esas alınarak yapılır. El, ayak veya başka materyallerle uygulanabilir.

Motif

En az iki notadan oluşmuş ve bir eserin baş harfi niteliğindeki bölüme motif denir. Beethoven’in 5. senfonisinin ilk iki ölçüsü bir motife örnektir.

Müzik Cümlesi

Motiften daha uzun fakat cevabı henüz verilmemiş bölüm, müzik cümlesidir. Genellikle bir cevap cümlesi ile devam eder ve “dönem” veya “periyod”u oluşturur. Bach’ın Si minör orkestra süitinin Badinerie başlıklı bölümünün ilk 4 ölçüsü bir cümledir. Daha sonraki 4 ölçü de bu cümleye cevap niteliğindedir.

Dönem veya Periyot

Bir müzik cümlesine cevap niteliğinde yeni bir cümle eklenirse, bir dönemi veya diğer adıyla periyodu oluşturmaktadır. Dönem, genel olarak 8 ölçüden oluşmakta ve eserin ana fikrini belirtmektedir. Mozart’ın 40. senfonisinin ilk sekiz ölçüsü bir dönemdir. Bu eserin ilerleyen bölümlerinde bahsettiğimiz bu dönem, değişiklikler gösterecek bazen de ölçü sayısında uzatmalar olacaktır.

Bölüm

İsminin de ifade ettiği gibi, “bölüm” eserin parçasıdır. Sonat ve konçerto gibi eserlerin 3 veya 4 bölümlü olanları bulunmaktadır. Her bölüm ayrı bir karakterde olur, fakat ayrı parça kabul edilmezler. Hepsinin bütünü bir eseri oluşturur. Konserlerde bölüm aralarında alkışlanmaz. En son bölüm(genellikle Final), diğer bölümlere göre daha gösterişli olur ve parça sonunda bitiş hissini yansıtır.

Şarkı

Genellikle bir dönemden veya iki dönemin peş peşe gelmesinden oluşan bir biçimdir. Bir dönem, tek başına da şarkı olabilse de, döneme bir cümle veya yeni bir dönem eklenmesi daha çok kullanılır. Bu, en küçük şarkı biçimidir. İlk döneme genellikle A, ikinci cümleye veya döneme B harfi konulur. Beethoven’in 9. Koral senfonisindeki ana ezgi, bir döneme bir cümle eklenmesiyle oluşmuştur.

 

http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/dzone_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/blinklist_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/sphinn_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/mixx_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/jamespot_48.png http://www.saksafon.org/wp-content/plugins/sociofluid/images/meneame_48.png

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
Yazar : bakkalgrup
Benzer Yazılar
Yorumlar
 1. gizem diyor ki:

  güzellllllll olmuşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

 2. gizem diyor ki:

  çok çirkinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 3. nesibe diyor ki:

  işime yaradı

 4. nurdan diyor ki:

  neden kopyala yapıştır yapılmıyor

 5. Ege diyor ki:

  O bona degil yanliz ritmik okuma bona sadece ritmik okuma icin yazilmis bir kitap

 6. medine diyor ki:

  işte idare edr :PBu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
BU KONULARA DA GÖZ ATABİLİRSİNclose
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print